Öncelikle sizi tanımak isteriz. Halil Onur Ezcan kimdir? 

16.03.1986 tarihinde Bitlis-Tatvan'da doğdum. Memleketim Kırklareli- Babaeski’dir. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2013 yılında Türk Standartları Enstitüsü kurumunda uzman yardımcısı olarak göreve başladım. Uzmanlık sınavının ardından TSE uzmanı olarak çalışmaya başladım ve hâlâ devam etmekteyim. 2017 yılında uluslararası kaynak mühendisliğini bitirdim. 2019 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım.

Screenshot 2024 04 15 22 23 51 554 Com.instagram.androidHikâyeler bazen bir hayalle, bazen bir kelime ile bazen de bir düşünce ile başlar. En güzel hikâyeler ise kar yağışı gibi apansız başlayanlardır. Belki de her birimiz gökyüzünden düşen kar taneleriyizdir ve esas hikâye bunu hissettiğimiz anlarda saklıdır. Ben; gibi yapmak üzerine kurulu hayatlarımızda en azından bazı şeyleri hissederek yapabilmek için çabalayan bir insanım. Bugüne kadar öğrendiğim bir şey varsa o da gerçek mutluluğun sadece gerçek olan şeylerin içinde gizli olduğudur. Yaşadığımız hayat masalsı özelliğini gerçeklerden alır ve gerçekler bizim hikâyelerimizdir. Ben bu uğurda yavaş adımlar ile yürüyen basit bir yolcuyum. Biliyorum ki bu yol uzun ve bilinmezlikler dolu ama yine de bu yolu yürümekten vazgeçmeyeceğim. Çünkü ne kadar çok kişi bu yolu yürürsek ayak izlerimiz o kadar belirginleşecek ve ruhlarımız o denli birbirine yakınlaşacak.

Yazarlık kariyeriniz nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı? 

UZUN YOLCULUĞUN BAŞLANGICI ÇOCUKLUK YILLARI

Yazarlık kariyerime üniversite mezuniyetinden sonra başladım. Mezuniyetimden sonra çocukluğumdan beri ilgi duyduğum edebiyata daha fazla zaman ayırdım ve üçleme kitap serisinin ilk kitabı olan “Kar Tanesi Sakladınsa Beni Kalbinde” adlı romanımı 2012 yılında yazma fırsatını buldum. Çağdaş Türk Edebiyatında yerini alan psikolojik kurgu türündeki eserimi 2013 yılında okurlarımın beğenisine sundum. Devamı niteliğinde olan “Bir Nefes Mavi” kitabım da 2021 yılında okuyucularım ile buluşmuştur.

Üniversite mezuniyetimden sonra hayaller ile gerçekler arasında sıkıştığım bir zamandı. Hayallerimi ve gerçeklerimi birbirine kattım ve onlardan kocaman bir dünya yarattım. Bu dünya öyle bir renk paletiyle doluydu ki fırçamı ona her daldırdığımda yaşadığımız dünyanın kabul ettiğimiz gerçekleri soldu, hayallerse ete kemiğe büründü ve gerçek oldu. Her ne olursa olsun bu dünya halen bizim seçimimizi bekliyor. İyilik ve yükselişi mi seçeceğiz ya da tam tersini mi? İşte beni de yazar yapan tam olarak buydu. Bu seçim, kararını cesaretle haykırabilenlerin seçimi olacak. Çünkü cesaret kalple ilgilidir ve gelecek sadece kalplere dokunabilenlere aittir.

Kar tanesi Sakladınsa Beni Kalbinde adlı kitabınızdan bahseder misiniz? 

Bu kitap insanların içlerindeki önyargıları bırakabilmeleri ve bu sayede gerçek sevgiye ulaşabilmeleri için rehber niteliğindedir. Gerçek sevgi ancak insanların kalplerindeki mühürlerin çözülmesi ile açığa çıkabilir. Mühürler çözüldükçe hayatın içinde saklanmış, görünmez kar taneleri görünür hale gelmeye başlar. Hayatın tüm güzellikleri bir kar yağışı misali her gün her gün üzerimize yağmaktadır. Bu güzellikler ruhumuzla temas ettiği sürece insan, bir Anka kuşu misali kendinden yeniden doğacak ve ışığını tüm kainata yansıtacaktır.

Images (3)~2

İnsan, kendi ruhundaki saflıkla bütünleştikçe, varlığı bir altın gibi ışıldamaya başlayacak ve ışıltısı alemleri aydınlatacaktır. İçinde gün yüzüne çıkmayı bekleyen güzellikler saf altın misali gün yüzüne çıkartıldıkça kadim iyiliğin sırla mühürlenmiş gizemleri bir bir aşikar olmaya başlayacaktır. Aşikar olan bu gizemler de insanlığın yükselişini başlatacaktır. Mühürler çözüldükçe kalpler altın gibi parlayacak, ruhlar ışıldayacak, kâinat sevgiyle dolacaktır.

Kar tanesi Sakladınsa Beni kalbinde adlı kitabınızın ismi nereden geliyor? 

"Kar tanesi" için konuşursak; nasıl ki gökten düşen ilk kar taneleri beyaz masalın habercisiyse; etrafımızda gördüğümüz güzel yürekli insanlar da yeni bir devrin habercileridir. Onlar bir kar tanesi misali gökten düşmeye başladılar bile. Kar yağışı belki hiç ummadığımız kadar yakında. Bir çağrı mesafesinde adeta... Beyazın, saflığın ve ilhamın zamanını başlatan çağrının...

"Sakladınsa Beni Kalbinde" için konuşursak gerçek aşk insan ruhuna dokunabilen en büyülü gerçektir. Gerçek aşkın ilmek ilmek ördüğü masalsı bir hikâye, dokunduğu hayatlar ile birlikte sonsuzluğa dönüşür. Bu sonsuzluk da yeni bir çağın ayak sesleridir.

Bir Nefes Mavi adlı kitabınızın vermek istediği mesaj nedir? 

Mavi renk hepimize aittir, tıpkı gökyüzü ve deniz gibi... Biz insanoğlu önce engin denizlere baktık ve gemiler yapıp sularda süzüldük. Sonra gökyüzüne baktık ve semaları kendimize mesken tuttuk. Belki de mavi rengi bizim içimizdeki ilâhî gücün bir tezahürüdür. Belki de sadece bunu hatırlamak gerekiyordur. Önce maviyi sonra gökyüzünü sonra da denizi! Suyu hatırlamak, suyun bilgeliğini ve gökyüzünün şahitliğini… İnsan bunları hatırladıkça tekamül basamaklarını hızla tırmanacak ve kendi mistik devrimini eninde sonunda gerçekleştirecektir.

I M G 20240415 W A0008Yeni çalışmalarınız nelerdir? 

ÜÇLEMENİN SON KİTABI İÇİN YOĞUN HAZIRLIK

Kar Tanesi Sakladınsa Beni Kalbinde kitabı ile başlayıp “Bir Nefes Mavi” kitabı ile devam eden yolculukta üçlemeyi bitirip hikâyeyi sonlandıracak olan kitabın yayınlanması için çalışmalar sürmektedir.

Hayat, başlangıç ve bitişlerle doludur. Yola dair, yolculuğa dair, öykülere dair bir rüyadır belki de… Belki de hayal, gerçek ve masallardan oluşan bir kapıdır. Anahtar ve kilidini kendi içimizde taşıdığımız bir kapı. Yeni kitap işte bu anahtar ve kilidi aşikar edecek ve bizi o kapıdan geçirecek. Kapıdan geçen insan için hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak.

Screenshot 2024 04 15 22 24 39 205 Com.instagram.android

ÇELİK KAPI SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE’DEKİ LİDERİ TURGAY KABAK ÇELİK KAPI SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE’DEKİ LİDERİ TURGAY KABAK

Editör: Bizden Bil