Öncelikle sizi tanımak isteriz. Hilal Sakar kimdir? 

1981 yılında Gaziantep’te doğdum. Aslen Adıyamanlıyım. Siyasetçi bir ailenin ortanca çocuğu olarak eğitim hayatımı Mimarlık ve Konservatuvar bölümünde tamamladım. Profesyonel hayata mimarlıkla giriş yaptım. Bir dönem Savunma Sanayi sektöründe silah üretiminde yer aldım. Bir silah fabrikasının ortağıydım, piyade tüfekleri üretiyordum, kadın olarak böyle bir çalışmada bulunmuş olmak beni her zaman gururlandırmıştır.

I M G 20240703 W A0021~2Kadın dedektif olarak hizmet veriyorsunuz. Sizi bu mesleğe yönlendiren nedir? 

FARKLILIKLARI VE DELİLİKLERİ İLE KENDİNE HAS BİR İSİM SERRA TAŞKÖPRÜ FARKLILIKLARI VE DELİLİKLERİ İLE KENDİNE HAS BİR İSİM SERRA TAŞKÖPRÜ

ALDATMA VE BOŞANMALAR PANDEMİ İLE ARTTI 

Bu sektörün içinde olmak, üretim ve imalatı yönetmek bunu yaparken de sadece savunma bakanlığı, askeriye ve emniyete üretim yaptığımızdan muhataplar, son kullanıcılar derken networküm tamamen değişmişti. Böylelikle işin resmi ve yasal yönünü keşfetmem ile birlikte güçsüzlere ya da iyi niyetli insanlara yapılan haksızlıklara karşı yardımcı olma isteğimi de birleştirerek dedektifliğe geçiş yaptım. Yaklaşık iki yıldır bu mesleğin içindeyim. Öğrenmeye açık bir yönüm var, öğrendiğimi geliştirmek ayrıca her zaman mottom olmuştur. Türkiye’de dedektiflik denildiğinde akla sadece aldatma ve takip geliyor ancak kayıp insanların araştırılması, evlilik öncesi araştırma, ortaklık öncesi finans varlık araştırmaları gibi çok daha önemli, toplum ve birey için çok daha elzem olan konularla da ilgileniyoruz. Çalışırken özel hayatı koruma kuralları çerçevesinde hareket ediyoruz. Özellikle pandemi döneminde boşanmaların, aldatmaların çok arttığını gördük ve birçok danışanımızı da haklarını koruyarak daha fazla mağduriyet yaşamadan tazminatlarında ve nafakalarında hatırı sayılır rakamlarla yeni hayatlarına geçişlerini sağladık.

I M G 20240703 W A0013~2Özel Dedektiflikmesleği hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 

Az bilinen altyapısı ve faydası henüz yüzde yüz bilinmeyen bir meslek olarak özel dedektiflik; kişilere ve onların varlıklarına ilişkin bazı hususların bilinen ve bilinmeyen, görünen ve görünmeyen yönlerini açık kaynak bilgiler ve bazı profesyonel yöntemler kullanarak araştırıp, somut kanıtlarla ortaya çıkarma mesleğidir.

Özel dedektifliğin kapsadığı konularından bahseder misiniz? 

Evlilik öncesi tarafların araştırılması, boşanma aşamasındaki eşlerin araştırılması, aldatma vakalarında tespit ve kanıtlama, sigorta dedektifliği, kayıp şahısların bulunması, bayi denetleme, marka dedektifliği, kayıp para ve değerli takıların bulunması, kayıp araçların bulunması, şirket içi mali suiistimallerin araştırılması gibi konular dedektiflerin araştırma konularıdır.

I M G 20240703 W A0015~2Son olarak Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı?

Özel dedektiflik mesleği icra edilirken, kişisel verilerin korunması, özel hayatın gizliliği ve Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil edecek fiillerden kaçınılması hususları dikkate alınarak yapıldığında özel dedektiflik yasaldır. Bu durumda, özel dedektif büroları aracılığıyla özel dedektiflerden; kişisel ve mesleki yaşam için ihtiyaç duyulan belirli konularda yardım almak maksadıyla özel dedektif tutmak da yasaldır.

I M G 20240703 W A0037

Editör: Bizden Bil